BEN FEUERBACHBEN, FEUERBACH deha ile delilik arasında nerde olduğunu kendisi de bilmeyen, çok da umursamayan, anlık farkındalıklarını ise oyununu zenginleştirmek için kullanan aktör Feuerbach’ın üzerinde yürüdüğü ince çizgiyi seyirci ile paylaşmak üzere tasarlanmış bir oyundur.

Zifiri karanlıkta ışığı arayan deneyimli aktör Feuerbach, sahnelerden 7 yıl uzak kaldıktan sonra sahneye kavuşma arzusuyla bir yönetmen ile görüşmek üzere tiyatroya gelir. Ancak onu değerlendirecek yönetmen henüz gelmemiştir. Ne lüks ne şöhret peşinde olmadan soluksuzca özgürlüğünü arayan Feuerbach şimdi yönetmeni beklemek ve bu süreçte ona eşlik eden Asistanı da ikna etmek zorundadır.

‘Seyircimi bu her akşamki düellomda kazanıyorum ben.’ diyen Feuerbach’ın bu en tutkulu düellosunda görüşmek üzere…

Yazan. Tankred DORST Çeviren. Sema ENGİN EDİNSEL Yöneten. Derya EFE
Dramaturji. Nazlı DOĞAN Oyuncular. Kağan ULUCA, Doruk ORDU/Aytunga ATATOPRAK, Nilay GÖK Sahne Tasarım. Polat CANPOLAT  Müzik. Utku GÜÇOĞLU Işık Tasarım. Halil DÖNMEZ  Asistan. Özgür Deniz KAYA Afiş Tasarım. Alpgiray KELEM

‘Ben, Feuerbach’ oyununu daha önce de, başka tiyatro seanslarında (Genco Erkal ve Selçuk Yöntem), dikize yatmış olabilirsiniz ama Tiyatro 4’ün,  Feuerbach’ını canlandıran Kağan Uluca; sahnede adeta devleşiyor ve performansıyla biz izlekleri, mest ediyor.(Betül Memiş/Habertürk)

 

Tiyatro4 ekip olarak zor olanı başarıp iyi işler yapmaya çalışıyor. Ben Feuerbach çok güçlü bir metin ve böylesine zor bir oyunla perdelerini açan grup çıtayı çok yükseğe koyuyor. Artık işleri çok zor. Çünkü bir sonraki oyunda, koydukları çıta daha yükseğe çıkacak. Ekip olarak çok zor bir oyundan yüzlerinin akıyla çıkıyorlar.(Seval Deniz Karahaliloğlu / Tiyatronline)

2014 / Rotary 1. Tiyatro Ödülleri / Özel Tiyatrolar Kategorisi
Ben, Feuerbach – Nazlı Doğan – ‘En Başarılı Dramaturg’